Providing you the best range of single phase isolation transformer with effective & timely delivery.
₹ 4300 / Unit Get Latest Price
| Power Rating | 0.5 kVA |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Output Voltage | 240 V |
| Input Voltage | 230 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Tortech |
Minimum order quantity: 5 Unit
A Single Phase Isolation Transformer is an electrical device designed to transfer electrical power between two isolated circuits, typically for safety, noise reduction, and voltage regulation purposes. It works by magnetically coupling the primary winding to the secondary winding, providing electrical isolation and preventing direct electrical connection.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 100 kVA |
| Power | 1 kVA |
| Type of Isolation Transformers | Audio Isolation Transformer |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Phase | 1 Phase |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
Sabyasachi Ghadai (Director)
Sripower Solutions
Plotno-847/852, Kunjapatana Sahi, Oldtown,Lingaraj
Bhubaneswar - 751002, Khordha, Odisha, India