We are a leading Wholesale Trader of 12al065 amaron quanta batteries, 65ah amron quanta battery, quanta smf battery and rocket smf battery from Bhubaneswar, India.
₹ 4890 / Unit Get Latest Price
| Battery Capacity | 65 Ah |
| Battery Technology | SMF VRLA |
| Battery Series | Quanta |
| Application | UPS |
| System Voltage | 12 V |
| Design Life | 5 years |
| Capacity | 65Ah |
| Weight | 20 Kg |
| Warranty | 6 months |
| Voltage | 12 V |
| Output Type | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 175 |
| Length | 351 mm |
| Width | 167 mm |
The Amaron Quanta 12AL065 is a 12V, 65Ah SMF VRLA battery engineered for reliability and longevity. Utilizing advanced Absorbed Glass Mat (AGM) technology, it offers maintenance-free operation, making it ideal for applications such as online UPS systems, telecom equipment, solar power storage, and more.
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 65 Ah |
| Capacity | 65 Ah |
| Battery Technology | SMF VRLA |
| Application | UPS, Online UPS |
| Warranty | 6 Months |
| Design Life | 5 years |
| Battery Type | SMF Battery |
| System Voltage | 12 V |
| Voltage | 12V |
| Backup Time | 10–15 min |
| IP Rating | IP33 |
| Brand | Amaron |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1190 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 7.2 AH |
| Brand | Amaron |
| Voltage | 12V |
| Relative Humidity | 0 - 95% |
| Operating Temperature | 0 - 40 deg C |
The Amaron Quanta 12AL065 is a 12V, 65Ah SMF VRLA battery engineered for reliability and longevity. Utilizing advanced Absorbed Glass Mat (AGM) technology, it offers maintenance-free operation, making it ideal for applications such as online UPS systems, telecom equipment, solar power storage, and more.
₹ 3000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 7 Ah |
| Brand | Rocket |
| Weight | 32 Kg |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Hardware Torque | 10+-1.0Nm |
| Storage Temp | 40 Degree C |
Minimum order quantity: 4 Unit
Sabyasachi Ghadai (Director)
Sripower Solutions
Plotno-847/852, Kunjapatana Sahi, Oldtown,Lingaraj
Bhubaneswar - 751002, Khordha, Odisha, India